تبلیغات
تبادل اطلاعات علمی - ماهی
 
تبادل اطلاعات علمی
ز گهواره تا گور دانش بجوی
 
 
جمعه 29 اردیبهشت 1391 :: نویسنده :
ماهی:

محققان دانشگاه فلوریدا دریافتند گونه ای ویژه از  ها با بنای ساختاری پیچیده در شن بستر دریاها در واقع زیستگاهی را برای گونه های مختلفی از جانداران فراهم می کنند تا تمامی نیازهای خود را برآورده سازند.

گونه ای از ماهی ها به نام Red Groupers از گذشته به عنوان جاندارنی شناخته می شدند که در شنهای کف خلیج مکزیک و سواحل جنوب شرغ آمریکا ساختارهایی را برای خود حفاری می کردند اما تا کنون دانشمندان از میزان هوشمندی و ابتکار این نوع از ماهی ها اطلاعاتی نداشتند.

این ماهی ها حفره های پیچیده ای را در کف دریا به وجود می آورند و طی این فرایند حفاری ماسه ها را از کف دریا جابه جا کرده و صخره ها را از زیر ماسه ها آشکار کرده و بیرون می کشند.

دانشمندان به تازگی دریافته اند این ماهی ها با بازسازی مجدد بستر دریا به شکل ماتریکسی سه بعدی و خارج ساختن صخره ها باعث تشویق مرجانها و اسفنجهای دریایی برای اقامت در آن منطقه می شوند.

کل این ساختار در واقع به پناهگاهی برای خرچنگهای کوچک و دیگر ماهی ها خواهد شد که Red Groupers ها از میان این جانداران غذای خود را تامین می کنند.

به گفته دانشمندان دانشگاه فلوریدا ساختمانی که این ماهی ها در کف دریا خلق می کنند علاوه بر جلب توجه جفتهای این ماهی ها، برای گونه های دریایی مانند میگوهای رفتگر که با خوردن انگلها و بقایای غذای ماهی های صاحب خانه آن منطقه را تمیز می کنند نیز مفید است.

ماهی:

در عین حال ماهی های کوچکی که Red Groupers به شکار آنها می پردازند نیز ناخودآگاه جذب این ساختار می شوند. به این شکل می توان دلیل بی حرکت بودن بیش از اندازه این ها را توضیح داد زیرا این ماهی ها به اندازه ای باهوش هستند تا آنچه مورد نیاز آنهاست را به سوی خود جذب کنند.

طی چند سری از آزمایشهایی که بر روی Red Groupers صورت گرفت محققان دریافتند این ماهی ها ماسه ها و ذرات خاک حفره ها را با کمک دهان خود به خارج از حفره انتقال داده و در اطراف ساختمانشان پراکنده می کنند و سپس با کمک دمهای خود صخره ها و سنگها را از محیط دور می کنند
نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


با سلام خدمت تمام عزیزان.
بیایید با همدیگر اطلاعات علمی خود را تبادل کنیم تا هم یک رقابت سالم هم مفید اینجا داشته باشیم.مطالب خود را بفرستید و آن را به اسم خودتان در وبلاگ ببینید.مطالب علمی شامل مواد،عناصر،پزشکی،درمانی،و... میشود.پس بیایید دست بدست هم و با یاری خداوند منان شروع کنیم.
با تشکر مدیر وبلاگ

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :